Częstochowski Rower Miejski – grudniowe testy przed pierwszym sezonem

04.12.2017

W tym tygodniu mieszkańcy Częstochowy i odwiedzający miasto turyści po raz pierwszy zobaczą na ulicach częstochowskie rowery miejskie. Od poniedziałku 50 wytypowanych przez miasto osób będzie testowało system przed pierwszym sezonem, który rozpocznie się 1 kwietnia 2018 r.

Mieszkańcy Częstochowy długo czekali na rower miejski. Dziś możemy już powiedzieć, że rowery publiczne są w Częstochowie” – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. „Rozpoczynamy kilkudniowe testy. Chcemy się przekonać się, jak działa system. Zależy nam, by na wiosnę system funkcjonował już pełną parą i by mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy Częstochowy i odwiedzający miasto turyści.

Cieszę się, że tu jesteśmy. Częstochowa to już 27 miasto, po którym w tym roku jeżdżą rowery Nextbike Polska” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Częstochowskiego Roweru Miejskiego. – „Częstochowski Rower Miejski na dobre wystartuje wiosną przyszłego roku. Wtedy w mieście dostępne będzie 20 stacji i 185 rowerów. Na razie działamy w mniejszej skali – jest 10 stacji i 90 rowerów. Pierwszy raz nasze rowery będą testowane tak późną jesienią. To dla nas ciekawe doświadczenie sprawdzić je w jesienno-zimowej aurze.

Tegoroczne testy mają również walor edukacyjny. Dzięki zaznajomieniu się użytkowników z systemem, na wiosnę będą oni mogli od razu korzystać z Częstochowskiego Roweru Miejskiego i wypożyczać rowery. Wtedy z Częstochowskiego Roweru Miejskiego będą mogli już skorzystać wszyscy użytkownicy. Osoby, które już posiadają konto w systemie Nextbike, np. w katowickim systemie City by bike, warszawskim Veturilo, czy w Łódzkim Rowerze Publicznym, będą mogły wypożyczać rowery bez dodatkowej rejestracji. Nowi użytkownicy będą musieli zarejestrować się w systemie poprzez stronę internetową i wpłacić opłatę inicjalną, z której finansowane są wypożyczenia. Rowery będzie można wypożyczać korzystając z zamontowanego na każdej stacji terminala lub dedykowanej aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego.