KOLEJNY SEZON CZĘSTOCHOWSKIEGO ROWERU MIEJSKIEGO

30.06.2021

1 lipca startuje kolejny sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego. To czwarty rok, w którym mieszkańcy będą mogli korzystać z systemu rowerowego obsługiwanego przez spółkę Nextbike Polska. Do ich dyspozycji będzie 200 rowerów dostępnych przy 23 stacjach. 

Rowery miejskie w Częstochowie są mieszkańcom dobrze znane – w ciągu ostatnich lat funkcjonowania systemu CRM zarejestrowało się w nim ponad 24 tysiące osób, wypożyczając rowery ponad 414 tysięcy razy.

Mieszkańcy w tym sezonie będą mieli do dyspozycji 23 stacje rowerowe wyposażone w terminale, przy których będzie możliwa rejestracja oraz wypożyczenie i zwrot roweru. Pełna lista stacji i mapa z oznaczonymi lokalizacjami znajduje się na stronie internetowej rower.czestochowa.pl.

– Trzymam kciuki za to, żeby miejski system rowerów nadal się rozwijał i cieszył dużą popularnością zarówno jako praktyczny środek komunikacji, jak i sposób na spędzenie wolnego czasu oraz uprawiania zdrowego stylu życiamówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.    

Przedłużenie działalności na terenie Częstochowy jest dla nas niezwykle ważne, szczególnie teraz kiedy świętujemy 10-lecie Nextbike w Polsce – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska – Cieszymy się również, że wspieramy rozwój zrównoważonego transportu, który nie dość, że pozytywnie oddziałuje na środowisko i zmniejszenie ruchu samochodowego, to również ma wpływ na dobrą kondycję i zdrowie mieszkańców miasta.

Jak wypożyczyć Częstochowski Rower Miejski?

W tym sezonie mieszkańcy mają do swojej dyspozycji globalną aplikację Nextbike, która daje użytkownikom wiele dodatkowych korzyści. Rejestracja trwa kilka chwil, a następnie można korzystać z rowerów miejskich wszędzie tam, gdzie Nextbike jest operatorem tj. w ponad 250 miastach na 4 kontynentach.

Taryfa za wypożyczenia rowerów w Częstochowie pozostaje niezmienna i pierwsze 30 minut jazdy jest darmowe – kolejne pół godziny to koszt 2 zł. Według danych z zeszłego roku średni czas wypożyczenia wynosił około 17 minut, więc większość przejazdów było darmowych.

Sama jazda na rowerach nie powinna sprawiać nikomu trudności, jednak warto pamiętać, że zmiana przerzutki powinna odbywać się wtedy, kiedy nie pedałujemy. Dzięki temu rowery będą służyły mieszkańcom jeszcze dłużej.

Częstochowski Rower Miejski jest obsługiwany przez firmę Nextbike Polska, największego dostawcę i operatora sieci wypożyczalni w kraju, gości w Częstochowie już od grudnia 2017 roku – liczymy, że nowy sezon przyniesie ze sobą kolejne rekordy wypożyczeń.

System zacznie działać o północy z 30 czerwca na 1 lipca.

Zmiany w systemie

Późniejszy start CRM w tym roku był uwarunkowany epidemią, problemami z częściami do elementów systemu oraz z rozstrzygnięciem przetargu na jego obsługę. Ostatecznie CRM będzie serwisowany – tak jak w latach minionych – przez  firmę Nextbike Polska, operatora sieci wypożyczalni w kraju.

W minionym sezonie w ramach budżetu obywatelskiego powstały trzy nowe stacje CRM: dwie na Rakowie – przy Placu Orląt Lwowskich i stadionie Rakowa oraz jedna na Grabówce. Dzięki temu cały system liczył już sobie 200 rowerów (plus 15 będących w rezerwie) dostępnych na 23 stacjach.

W tym sezonie nowe stacje mają się pojawić – prawdopodobnie w połowie lata – przy centrach przesiadkowych PKP Stradom i PKP Raków.  Poza tym trzy stacje zmieniają swoją lokalizację. Przeniesiono już dwie – ze skrzyżowania ul. Dekabrystów z aleją Armii Krajowej AK pod letnią pływalnię i Park Wodny MOSiR przy ul. Dekabrystów, a także z alei Niepodległości (trwający remont) – pod centrum przesiadkowe i główną stację PKP Częstochowa przy ul. Piłsudskiego. Trzecia stacja ma zostać przeniesiona w najbliższym czasie z ronda im. Kuleja na rondo im. ks. Guzika (na Dźbowie), które jest dla rowerzystów bardziej praktyczną lokalizacją.

30 czerwca w spotkaniu zapowiadającym start Częstochowskiego Roweru Miejskiego, oprócz prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka, udział wzięli: Jakub Giza – dyrektor ds. rozwoju systemów rowerowych Nextbike,  radna Małgorzata Iżyńska – współpomysłodawczyni systemu, Łukasz Kot – społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej i pieszej w mieście oraz Paweł Zasępa – dyrektor Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.