Można już wypożyczyć Częstochowski Rower Miejski

29.03.2018

Od czwartku, 29 marca, częstochowianie i turyści mogą korzystać z rowerów publicznych. W całym mieście zostało uruchomionych 20 samoobsługowych stacji wypożyczeń, na których dostępnych jest 185 rowerów.

Częstochowa dołącza do rodziny Nextbike. To świetna wiadomość dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów. Zyskują oni dostęp do nowoczesnego i ekologicznego środka transportu” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Częstochowskiego Roweru Miejskiego. „Rower miejski to nie tylko sposób na rekreację, ale również doskonałe uzupełnienie systemu komunikacji publicznej zwiększające jej konkurencyjność wobec prywatnych samochodów i podnoszące jakość życia w mieście.

System roweru miejskiego wpisuje się w program na rzecz Lepszej Komunikacji – drogowej, publicznej i rowerowej” – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – „Zachęcam do korzystania z tej alternatywnej formy transportu po mieście, w którym mamy już ok. 80 km dróg rowerowych. Wierzę, że obecność rowerów miejskich będzie sprzyjać kolejnym inwestycjom służącym komunikacji rowerowej w Częstochowie”.

Z rowerów może skorzystać każdy zarejestrowany w systemie użytkownik. By to zrobić, wystarczy mieć ukończone 18 lat, lub 13 i przedstawić zgodę rodziców. Wystarczy wejść na stronę www.rower.czestochowa.pl i po kliknięciu przycisku „rejestracja” wprowadzić swoje dane oraz wnieść opłatę inicjalną w wysokości 15 złotych. Z tej kwoty finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Każde wypożyczenie do 30 minut jest całkowicie bezpłatne. Po przekroczeniu tego czasu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem.

Aby wypożyczyć rower, wystarczy podejść do terminala stacji wypożyczeń, wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Elektrozamek zostanie zwolniony i można korzystać z roweru. Można również skorzystać z bezpłatnej dedykowanej aplikacji Rower Częstochowski na urządzenia mobilne. Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie, wypożyczenie roweru odbywa się poprzez skanowanie kodu QR.

Stacje Częstochowskiego Roweru Miejskiego: Plac Daszyńskiego, III Aleja NMP, Pasaż Opolczyka/Urząd Miasta, Pasaż Bareły/Jasna Góra, Żużlowa/Hala Sportowa, Jagiellońska/Estakada, Niepodległości/Basen, Orkana/Szkoła, Jesienna/Szkoła, Piłsudskiego/PKP, Boh. Monte Cassino/Korczaka, Okulickiego/Łódzka, Dekabrystów/Armii Krajowej, Promenada/Kiedrzyńska, Promenada/Amfiteatr, Norwida, Wyzwolenia/Fieldorfa Nila, Jadwigi/Park Wypoczynkowy, Plac Biegańskiego i Rondo Jerzego Kuleja. Mapa stacji i szczegółowe informacje dotyczące korzystania z systemu znajdują się na stronie www.rower.czestochowa.pl, w aplikacji i na terminalu każdej z 20 stacji.

Częstochowa to kolejne już miasto w Województwie Śląskim, w którym można korzystać z rowerów Nextbike Polska. Systemy rowerowe posiadają Gliwice i Katowice (City by Bike), od tego sezonu rowery będą również dostępne w Sosnowcu.