Częstochowski Rower Miejski w nowej odsłonie – 240 rowerów czwartej generacji do dyspozycji mieszkańców

01.04.2024

Z początkiem kwietnia ruszył nowy sezon rowerów miejskich w Częstochowie. W tym roku mieszkańcy przesiadają się na rowery IV generacji, co oznacza koniec stacji dokujących, a dzięki temu większą swobodę dla użytkowników.

Częstochowa w sezonie 2024 dysponuje 240 miejskimi rowerami czwartej generacji, z czego 140 to całkowicie nowe pojazdy, a 100 zostało zmodernizowanych, dzięki wyposażeniu jednośladów w nadajniki GPS. Dotąd w systemie były rowery trzeciej generacji, których funkcjonalność była ściśle związana z 26 stacjami dokującymi.

Od tego sezonu bezpowrotnie zniknęły elektrozamki, do których trzeba było w poprzednich latach wprowadzać rowery. Ich miejsce zajmuje blokada typu „o-lock”, która jest wbudowana w tylne koło każdego roweru. Teraz by wypożyczyć rower wystarczy uruchomić aplikację Nextbike, a następnie zeskanować kod QR znajdujący się na rowerze. Klikamy opcję „Wypożycz rower” i gotowe.Możliwe nadal będzie też wypożyczenie przez terminal, zgodnie z instrukcją na ekranie. W obu przypadkach blokada o-lock otworzy się automatycznie. Zamek ten posiada również funkcję umożliwiającą bezpieczny postój bez kończenia wypożyczenia.

Nowe rowery są wypożyczane i zwracane m.in. przez aplikację na zasadzie „scan and ride”. To innowacyjne rozwiązania sprawia, że korzystanie z tych rowerów staje się jeszcze bardziej elastyczne i przyjemne dla wszystkich. Podobna zmiana technologiczna, której dokonaliśmy w Warszawie, zwiększyła zainteresowanie systemem o ponad 30 proc. rok do roku. Jesteśmy przekonani, że także w mniejszych miejscowościach takich jak Częstochowa modernizacja systemu na nowo rozbudzi zainteresowanie mieszkańców, dając im czystą radość z jazdy i silnie przyczyniając się do dalszego zrównoważonego rozwoju częstochowskiego transportu publicznego – mówi Marcin Sałański, Head of Communications w Nextbike.

Nowa funkcjonalność rowerów czwartej generacji umożliwi m.in. zwrot roweru poza dedykowaną stacją. To jednak będzie wiązać się z dodatkową opłatą 10 zł. Jeśli jednak wypożyczymy rower spoza stacji i odstawimy go na miejsce, wówczas otrzymamy 5 zł w formie bonusu.

Użytkownicy częstochowskiego roweru miejskiego muszą liczyć się z jeszcze jedną zmianą w tym sezonie. Bez opłat można będzie korzystać z roweru przez 20 minut, a nie pół godziny – jak to było wcześniej. Cennik przedstawia się następująco: za jazdę od 21 do 60 minuty trzeba zapłacić 3 zł, od 61 minut do 2 godzin – 7 zł, od 2 do 3 godzin – 10 zł, z kolei czwarta lub każda kolejna godzina – 14 zł.