ROWER MIEJSKI MOCNO SIĘ TRZYMA – STATYSTYKI ROSNĄ

02.06.2023

Ponad 16 tys. razy wypożyczono rowery miejskie od początku tegorocznego sezonu. 3 czerwca darmowy, godzinny przejazd rowerem.

Kolejny sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego ruszył 1 kwietnia. To już szósty rok, w którym mieszkanki i mieszkańcy mogą korzystać z systemu rowerowego obsługiwanego przez spółkę Nextbike Polska. Sezon rowerowy potrwa do końca października.

Zgodnie z kwietniowym raportem w ciągu całego miesiąca rowery miejskie były wypożyczane aż 6 tysięcy razy. W maju ta statystyka wzrosła do prawie 10 tysięcy. Jak dotąd największym zainteresowaniem w tym sezonie – ze względu na liczbę wypożyczeń –  cieszy się stacja przy placu Biegańskiego: 989 wypożyczeń w maju. Zaraz po niej najczęściej wybieraną jest ta w pobliżu budynków Politechniki przy alei Armii Krajowej (929 wypożyczeń), a także ta przy Promenadzie Niemena (853 wypożyczeń). Jak na razie wygląda na to, że najmniej chętnie korzystamy ze stacji dokującej przy stadionie przy ulicy Limanowskiego (w kwietniu były to 33 wypożyczenia, a w maju –  45).

Rower miejski to zdrowsza alternatywa dla prywatnych samochodów, a nawet komunikacji miejskiej (mniej obciążającej dla środowiska niż transport prywatny) – szczególnie wtedy, gdy pogoda dopisuje i gdy warunki  na jezdniach są takie, że więcej czasu w podróży spędzilibyśmy czekając w korkach. To nie jedynie możliwość sprawnego przemieszczania się do pracy, urzędu czy na uczelnię, ale także sposób na aktywny wypoczynek.

Ponadto jutro, czyli 3 czerwca przypada Światowy Dzień Roweru. Z tej okazji Nextbike i Centrum Usług Komunalnych przygotowali dla mieszkańców darmowy, godzinny przejazd rowerem miejskim.