Częstochowa – zakończenie sezonu roweru miejskiego

29.10.2018

Wtorek, 30 października, to ostatni dzień sezonu Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Rowery będzie można wypożyczać do północy, potem stacje zostaną wyłączone, a rowery trafią na zimę do magazynu. Początek kolejnego sezonu już 1 kwietnia.

Kończy się pierwszy pełnowymiarowy sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Przez siedem miesięcy można było skorzystać ze 185 charakterystycznych zielonych rowerów i 20 samoobsługowych stacji wypożyczeń.

Rowery miejskie już odniosły sukces, co świadczy o tym, że na taki system i środek transportu jest w Częstochowie zapotrzebowanie” – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. „Rozwojowi Częstochowskiego Roweru Miejskiego będzie sprzyjać systematyczna rozbudowa dróg rowerowych, budowa węzłów przesiadkowych, czy realizacja projektów na rzecz środowiska rowerowego zgłaszanych do miejskiego Budżetu Obywatelskiego.

Już od pierwszych dni Częstochowski Rower Miejski cieszył się wielką popularnością. W sumie rowery wypożyczono ponad 175 tysięcy razy, co oznacza, że każdy rower miał w sezonie średnio niemal 950 użytkowników. Najchętniej rowery wypożyczano w kwietniu. W ciągu jednego miesiąca częstochowianie skorzystali z nich ponad 32 tysiące razy. Tylko w niedzielę, 15 kwietnia, rowery wypożyczono 1745 razy!

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych wyników. Częstochowa to kolejne miasto, które pokazuje, że pełnowymiarowy, wygodny dla mieszkańców system roweru miejskiego, praktycznie od razu znajduje użytkowników i sprawdza się w codziennej komunikacji. Przez te siedem miesięcy rower publiczny wrósł w krajobraz miasta, teraz pewnie wielu trudno się będzie odzwyczaić, ale uspokajam – Częstochowski Rower Miejski powróci 1 kwietnia” – zapowiada Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

W mijającym sezonie największą popularnością cieszyły się stacje: Plac Biegańskiego, Dekabrystów/Armii Krajowej i Plac Daszyńskiego. Użytkownicy najchętniej pokonywali trasy ze stacji Dekabrystów/Armii Krajowej na Plac Biegańskiego i z powrotem oraz pomiędzy stacjami Promenada/Kiedrzyńska i Dekabrystów/Armii Krajowej. Średni czas wypożyczenia jednego roweru to 16 minut i 34 sekundy. W systemie Częstochowskiego Roweru Miejskiego zarejestrowało się już niemal 15 tysięcy osób.

Na zimę 185 częstochowskich rowerów trafi do magazynu, gdzie przejdą przegląd i naprawy serwisowe. Na ulice Częstochowy rowery wrócą 1 kwietnia 2019 r.